Tak, ktorý je lepší?

Ak by existovala jednoznačná odpoveď na túto otázku, jedna z možností by už určite zanikla. 

Čo je drevostavba a čo je murovaná stavba?

Hádam každý vie, že z čoho je postavená murovaná stavba, ale čo je vlastne definícia drevostavby, o tom sa aj mnohí odborníci sporia dodnes.

Nie je drevostavba ako drevostavba

Drevostavba predstavuje nosnú konštrukciu z dreva a ostatných materiálov na báze dreva v čo najväčšej miere, aj keď nejde zrovna o masívnu drevenú konštrukciu – tepelné izolanty z drevenej hmoty alebo z celulózy a iných prírodných materiálov. O drevostavbu sa podľa nás nejedná vtedy, keď dom síce má drevenú konštrukciu, ale skladá sa aj z umelo vyrobených materiálov (polystyrén, pur pena, kamenná ani sklenená vlna). Pravdou je, že aj my by sme radšej bývali v kvalitne postavenom murovanom dome (difúzne otvorenom), ako v nefungujúcej drevostavbe s kopou syntetických materiálov (difúzne uzavretej).

Takmer žiadny dom nie je dokonalý, vždy je čo vylepšovať.

Naše domy sa však snažíme stavať s maximálnou precíznosťou a poctivosťou, akoby sme v nich mali bývať my sami.

Po prečítaní rôznych diskusných fór je jasné, že na Slovensku existuje tábor zarytých vyznávačov betónových a murovaných riešení, ktorí sa každú preukázateľne dobrú vlastnosť drevostavieb snažia negovať. Tento článok je práve pre tých, ktorí sú ochotní s porozumením si „vypočuť“ aj objektívny názor vyznávačov drevených riešení.

 

 

1. Odlišné stavebné materiály, ekológia a odpad:

Ekológiu a odpad kladieme hneď na prvé miesto, z dôvodu havárijného stavu našej planéty a klimatických zmien. Tento bod nebol nikdy taký dôležitý, ako je teraz.

Konštrukciu murovaného domu tvorí zväčša tehla, malta a betón, konštrukcia drevostavby sa skladá, logicky, najmä z dreva. Pri murovanom dome však ide o výstavbu z neobnoviteľných zdrojov. Problém nastáva pri likvidácií alebo rekonštrukcií takéhoto domu, keďže vzniká obrovské množstvo neekologického odpadu. Pri drevodome ide o ekologickú výstavbu z prírodných obnoviteľných zdrojov. Likvidácia je v tomto prípade pomerne jednoduchá a ekologická. Drevo z drevostavby vieme využiť na mnohé ďalšie účely.

2. Prečo sa Slováci boja drevodomov?

Hlavnú úlohu pri tomto bode hrajú najmä predsudky a nedôvera voči drevu ako stavebnému materiálu.

Nepopierame – murovaný dom dokáže slúžiť viacerým generáciám. Tehlu mnohé generácie ľudí považujú za tradičnú overenú metódu stavania, no ani tá už dávno nie je to čo bývala. Pri tom zabúdame  na to, že aj stavanie z dreva je overená metóda – avšak po príchode železobetónovej kultúry sa na to akosi pozabudlo.

Pravda však je, že stavať z tehly vie skoro každý, no stavať z dreva vie v dnešnej dobe len málokto – to si už vyžaduje ozajstné remeslo. Preto je na zákazníkovi, aby si vybral firmu s dobrými recenziami a kvalitnou certifikovanou, ideálne difúzne otvorenou konštrukciou. 

Nie je tehla ako tehla.

Sprísňovaním teplotechnických noriem sa tehliarske keramické črepy postupne vyľahčovali až na dnešnú podobu, takže sa na pôvodnú tehlu už príliš nepodobajú. Zmenili sa ich statické vlastnosti, objemová hmotnosť, akumulačná schopnosť aj schopnosť pracovať s vlhkosťou. Častokrát sú keramické tehly vylepšované pridávaním polystyrénu a kamennej vlny priamo do tehly, takže sa úplne stráca ekologickosť tehlového materiálu. Dnes je v móde aj stavanie z porobetónu, ktorý má samozrejme svoje prednosti rovnako ako každý materiál, no ťažko ho prirovnať k pôvodnej „tehle“, ktorú mnohí tak ospevujú. Zmenil sa aj spôsob spájania tehál z niekoľko cm hrubej vrstvy malty na niekoľko mm hrubú vrstvu lepidla alebo dokonca pur peny.

Výroba materiálu na murovanie je oproti drevu energeticky náročnejšia. Drevo má v konštrukciách pozitívnu bilanciu CO2, čo znamená, že za svoj život strom spotrebuje viac oxidu uhličitého ako zo seba vydá po jeho zabudovaní.

3. Životnosť 

Zbytočne sa preceňuje.

Predsa aj murovaný dom, ktorý má síce už 100 rokov a drží bez problémov, je nutné zrekonštruovať, prípadne rovno zbúrať a postaviť namiesto neho nový.

Väčšina ľudí ma pocit, že keď už stavia, tak že je to naveky – to už musí vydržať. Pri dreve majú ľudia pocit – tak to je na nejakých 30 – 40 rokov, to 200 rokov nevydrží. Napriek tomu si ľudia neuvedomujú, že staré stavby (napriek tomu, že sú murované a „životaschopné“) sa často búrajú, zásadne prestavujú a zväčša zo starého murovaného domu zostane už len hodnotný pozemok.

Martin Čapo

realitný maklér, realitná kancelária Riešime bývanie

Murovaný dom má predpokladanú vyššiu životnosť ako drevodom. Avšak platí – precízne zrealizovaný montovaný dom môže prevýšiť životnosť nedbanlivo postaveného murovaného domu.

„Nezaoberajte sa tým, či dom bude aj pre Vaše pravnúčence…už Vaše deti ho možno dajú zbúrať. Stavajte dom pre seba a svoju rodinu. Čo bude o 50 rokov môžeme len predpokladať.“

Fero Lehocký

architekt, Inardex s.r.o.

4. Rýchlosť výstavby

Vo všeobecnosti platí, že montovaný drevodom postavíte rýchlejšie, než ten murovaný. Drevodom vyhráva z dôvodu suchej výstavby, okrem budovania základov sa v procese výstavby drevodomu nenachádza  takmer žiadna vlhkosť – takže práce môžu napredovať rýchlejším tempom. Pri výstavbe domu murovaného je mokrých procesov omnoho viac. Výsledný rozdiel však nie je až taký priepastný – ide len o pár mesiacov.

5. Cena

K tomuto bodu uvádzame len jeden výstižný výrok:

Dobrá drevostavba je minimálne taká drahá ako murovaná, ak nie drahšia.

Martin Čapo

realitný maklér, realitná kancelária Riešime bývanie

6. Overené vs. zabudnuté

Murované domy sú bezpochyby overenou metódou. Drevodomy však tiež – aj keď prvý dojem z nich býva spájaný s niečím novým, neovereným, nepremysleným. Drevené domy sa však na našom území stavali už od nepamäti, príchodom železobetónovej kultúry v minulom storočí sa však na ne postupne zabudlo. Nejde teda o novinku, ktorej by ste sa museli obávať – ide len o  návrat k pôvodnému prírodnému materiálu, drevu, ale v modernejšej podobe.

7. Požiarna odolnosť

Drevo je síce horľavý materiál, no nie je nutné panikáriť. Drevostavby musia spĺňať rovnaké podmienky požiarnej odolnosti, ako stavby murované. Konkrétne – naša drevená konštrukcia je certifikovaná a špeciálne ošetrená, čo značí že nepredstavuje zvýšené riziko vzniku požiaru.

8. Zdravé bývanie

Výstavba murovaného domu vyžaduje množstvo vody. Voda je potrebná pre základy, spojivo hrubej stavby, všetky betónové vrstvy – stropy, podlahy, omietky v interiéri. V dnešnej dobe sa pitná voda stáva každým dňom vzácnejšia a vzácnejšia. Mali by sme s ňou šetriť, nie ňou plytvať.

Je pochopiteľné, že sa zákazník chce do domu nasťahovať ihneď po jeho dokončení – v prípade murovanej stavby to však zo zdravotného hľadiska nie je najlepším riešením. Voda, ktorá bola využitá pri výstavbe domu musí byť odvetraná, nachádza sa tu zvýšené riziko vzniku plesne. V tomto prípade nemôžeme hovoriť o zdravej klíme v domácom prostredí.

Spomeňme si ako sa stavalo pred 15 rokmi a ako stavali napr. aj naši rodičia. Murovaný dom sa nechal minimálne jednu zimu vyzrieť a nerobilo sa sním niekoľko mesiacov nič, až potom sa pokračovalo. Tento postup je dnes už skôr raritou.

Naopak, o zdravej klíme rozhodne môžeme hovoriť v interiéri drevostavieb. Avšak, ani tu nie je čerstvý vzduch bez vlhkých stien samozrejmosťou. Treba dbať na správne vetranie (vetráme krátko a intenzívne). Ak je drevodom postavený správne, prostredníctvom suchej výstavby a z kvalitných materiálov, množstvo vody v dome je minimálne. Ide iba o také množstvo vody, aké si sami bežným užívaním domu (dýchanie, varenie, kúpanie..) vyrobíte. Pri dobrom výbere poctivého staviteľa drevostavieb nemusíte mať žiadne obavy.

Zdroj: www.rdrymarov.sk

Materiály, ktoré naša firma používa vo výstavbe sa pýšia certifikátom Nature Plus, čo značí že naše drevostavby prispievajú k zdravému bývaniu a k zlepšeniu vnútornej klímy priestorov – čo sa zíde, pretože väčšinu nášho času trávime práve vo vnútri našich príbytkov.

Naše zrhnutie

Náš (odvážny) názor:

drevodom je ekologickejší, zdravší, praktickejší, rozumnejší, výnimočnejší a príjemnejší než dom murovaný. Nevýhodou je, že musí čeliť rôznym predsudkom.

Rozhodnutie či sa pustiť do murovaného domu, alebo drevostavby, je na Vás. Odporúčame však pred laickými názormi uprednostniť názory odborníkov, prípadne recenzie skutočných obyvateľov želaného typu domu. Ak si chcete postaviť Váš dom svojpomocne a zaužívane, murovaná stavba bude pre Vás jednoduchším riešením. Ak vám príroda a zdravie nie je ľahostajné, a z dlhodobého hľadiska chcete ušetriť, je pre Vás zase vhodnejšia drevostavba.

periso@periso.sk

Navštívte aj náš web pre ekologické materiály: www.izoleko.sk

drevodom alebo murovaný? , drevodom alebo murovaný? , drevodom alebo murovaný?